Szombathely

Vzdálenost od Hegyko 59 km, 1 hod. 20 min. jízdy autem
(mapa na konci článku).
Ze všech měst oblasti Panonie je snad právě Szombathely nejvíce hrdá na svou dvoutisíciletou minulost. Římský název města se zde používá nejčastěji, kulturní akce, mezinárodní soutěže tance, hotel i náměstí nesou název Savaria.
Ba co víc, v Szombathelyi působí "největší legie" Evropy, legie Savaria. Jejími členy jsou občané města – místní patrioti, kteří vystupují na různých akcích oblečeni do starověkých římských oděvů a vyzbrojeni přesnými replikami starých zbraní. (Dobový kostým váží 45 kilogramů.)
Savaria byla založena v roce 43 císařem Claudiem podél Jantarové stezky směřující na sever a město z čilého ruchu rychle bohatlo. Konec čtyřistaleté slávě učinilo vše ničící zemětřesení. Starověké části budov, fragmenty soch, 50 metrový úsek slavné Jantarové stezky a pozůstatky mozaiky z místodržitelského paláce si lze prohlédnout v tzv. zahradě ruin a v největším muzeu Zadunají, v muzeu Savaria. Ještě jedna zajímavost: ve 2. století rovněž i Panonii zachvátil kult bohyně Isis, pocházející z Egypta. Starověká svatyně bohyně stojí v blízkosti jedné z nejlépe zachovalých synagog země. Středověká Szombathely bylo město s menším významem, jeho rozvoj začal opět naplno až v 18. století. Císařovna Marie Terezie založila ve městě biskupství a tím započala velkolepá výstavba města. A zároveň také objevování nálezů z římské minulosti, jelikož první nálezy se objevily při budování základů nové katedrály.
Tvářnost města Szombathely charakterizovaly barokní a klasicistické budovy pocházející z 18.–19. století, dům kanovníků, biskupský palác v copánkovém slohu a katedrála. První zobrazení města (1749) můžeme zhlédnout na jednom z vedlejších oltářů kostela sv. Alžběty. Na místě dnešního kostela sv. Martina stál kostel již v 9. století. Podle legendy se v těchto místech nacházel rodný dům francouzského biskupa z města Tours, prohlášeného za svatého. Město bylo již před staletími po celé Evropě zmiňováno jako kultovní místo svatého Martina.
Zdroj textu: Maďarská turistika a.s., publikace Hungarika, zvláštní pamětihodnosti

Vhodné ubytování (široký výběr) doporučujeme si zajistit na tomto odkazu:
szombathely.top-hotely.cz/ubytovani/

Další cíle možných výletů:
Fertőd (od Hegykő 6 km)
Sopron / Šoproň (od Hegykő 21 km)
Lázně Bükfürdő / Bukfurdo (od Hegykő 37 km)
Lázně Sárvár (od Hegykő 51 km)
Lázně Mosonmagyaróvár (od Hegykő 52 km)
Lázně Győr / Ráb (od Hegykő 69 km)
Pannonhalma (od Hegykő 85 km)

Maďarské lázně Hegykő - volejte česky!

Informace mimo obsahu této stránky poskytujeme výhradně klientům, kteří si zajistili ubytování přes tyto stránky. Písemní kontakt přes menu E-mail. +36 30 680 2626
Vytvořeno službou VeresWeb/Webnode