Sopron

Výletní místo Sopron (největší město západního Maďarska) ve vzdálenost od lázních Hegykő 21 km.Vzdálenost od Hegykő 21 km, 31 min. jízdy autem (mapa na konci článku).
Ani když nebudeme vyhledávat starověké památky v bohatých muzeích města Sopron, budeme vědět, že se nacházíme na území někdejší římské provincie Panonie. Abychom se setkali s dávnou minulostí, postačí, když se vypravíme na výlet po dobře vybudovaných a upravených turistických trasách na kopec Lövérek, jenž se vyvyšuje nad městem. Tabule mezi stromy nás upozorňuje: právě křížíme římskou Jantarovou cestu, hlavní severo-jižní trasu říše, která mimo jiné spojovala také Savarii (Szombathely) se Scarbantií (Sopron).
Ve městě se subalpským klimatem se svou výstavbou prolínala staletí, fórum z doby římské a středověká hradní zeď, barokní a renesanční měšťanské domy, gotické a barokní kostely, středověké synagogy a paláce z 19. století. Co se týče množství historických budov, patří Sopron mezi nejbohatší města.
Symbolem města Sopron je Požární věž. Požární hlídka zde už ale samozřejmě neslouží, dnes poskytuje věž domov exponátům výstav. Zde si lze prohlédnout torza římských soch a kamenné fragmenty. Budova však není věhlasná díky těmto expozicím, ale skupinovou sochou umístěnou v průčelí: Hungaria je obklopena věrnými občany města. Toto dílo připomíná období územního vyrovnání po první světové válce, kdy obyvatelé Sopronu rozhodovali v lidovém referendu o tom, zda chtějí patřit k Rakousku nebo k Maďarsku a zvolili si Maďarsko.
Říká se, že Sopron je "městem muzeí a muzeum samo o sobě". Kdo si staré měšťanské domy a paláce neprohlédne pouze zvenčí, ale nechá se zlákat pozváními vyvěšenými na vratech budov, může zhlédnout nejrozmanitější výstavy: lékárenské muzeum, v palácích vážených měšťanů důlní a lesnické muzeum, v bývalé pekárně muzeum pekařství, v kostelech lze pak zhlédnout evangelické muzeum a historické sbírky katolické církve. Nemluvě o nespočetných uměleckých galeriích.
Nejznámější víno města, modrou frankovku, lze ochutnat ve sklípcích umístěných na okraji města. Okolí města, Sopronské pohoří, pahorkatina Balfi, vinice, lázně a skvělý bazén Balf (B4), koncertní síně někdejšího kamenolomu ve Fertőrákosi, to vše je důkazem toho, že Sopron nestačí pouze procestovat, ale vyplatí se zde chvíli pobýt.
Zdroj textu: Maďarská turistika a.s., publikace Hungarika, zvláštní pamětihodnosti

Vhodné ubytování (široký výběr) doporučujeme si zajistit na tomto odkazu:
sopron.top-hotely.cz/ubytovani/

Další cíle možných výletů:
Fertőd (od Hegykő 6 km)
Lázně Bükfürdő / Bukfurdo (od Hegykő 37 km)
Lázně Sárvár (od Hegykő 51 km)
Lázně Mosonmagyaróvár (od Hegykő 52 km)
Szombathely (od Hegykő 59 km)
Lázně Győr / Ráb (od Hegykő 69 km)
Pannonhalma (od Hegykő 85 km)

Maďarské lázně Hegykő - volejte česky!

Informace mimo obsahu této stránky poskytujeme výhradně klientům, kteří si zajistili ubytování přes tyto stránky. Písemní kontakt přes menu E-mail. +36 30 680 2626
Vytvořeno službou VeresWeb/Webnode