Győr - Ráb

Vzdálenost od Hegyko 69 km, 1 hod. 20 min. jízdy autem
(mapa na konci článku).
Nachází se ve stejné vzdálenosti jak od Vídně, tak od Budapešti. Není náhodou, že téměř v každém historickém období bylo toto sídlo obydleno, vždyť už v době keltské a římské tudy vedla důležitá obchodní stezka, krajinou rozdělenou řekami, kde se nejsnáze použitelné brody nacházely právě v oblasti Győru. Keltové, Římané i Maďaři stavěli na kopcích vedle brodů.
Tisíc let staré biskupské sídlo, nejstarší jádro centra města, proslaveného školami, bylo vybudováno na vrcholku Káptalan v území mezi třemi řekami, pohodlně plynoucím Mosonským Dunajem a vířivou a škorpivou řekou Rába a Rábca. Dnes je to jeden z nejpříjemnějších koutů města s mnoha historickými pamětihodnostmi. K charakteristické, ale osamocené věži biskupského hradu ze 13. století zdobené sgrafity se tiskne kaple pocházející z 15. století. To jsou nejstarší budovy města. Kaple eklektické katedrály z 15. století ochraňuje nejcennější dílo maďarského kovotepectví, ze stříbra zhotovenou a pozlacenou hermu Ludvíka Svatého, relikviář, který byl vyroben u příležitosti prohlášení krále za svatého.
Přísná budova starého kněžského semináře poskytuje domov cenným církevním historickým sbírkám, pokladnici a knihovně, k vidění tu je největší kodex v zemi.
Symbol města, Železný kohout, je ozdobou okrasné studny stojící na náměstí Duna-kapu. Podle legendy odbýval v časech turecké nadvlády místodržící obyvatele Győru tvrzením, že město se Turků nezbaví do té doby, dokud železný kohout umístěný na hradbách hradu sám nezakokrhá. Jeden statečný mladík tedy vylezl ke kohoutovi a kokrhal místo něho. Druhý den dorazila do hradu osvobozující vojska.
I přes ústřední polohu města na soutoku řek a jeho obchodní a průmyslový význam zůstal Győr malebným maloměstem, kde dodnes za slunečných víkendů zůstaly v módě procházky barokním středem města. Nové léčebné termální lázně a zábavné koupele poskytují návštěvníkům skvělou příležitost k odpočinku.
Okolí města je rovněž přitažlivé, menší i větší vesničky jsou proslulé svými kostely a zámky. Na západě města, kde se Dunaj větví do říčních ramen, vzniklo několik set ostrůvků a zátok různé velikosti. Szigetköz je bohatý výskytem ptactva a přírodními krásami, přičemž tento vodní labyrint lze poznat nejenom na člunech, kajacích, a kánoích ale i projížďkou na koni nebo na kole.
Zdroj textu: Maďarská turistika a.s., publikace Hungarika, zvláštní pamětihodnosti

Vhodné ubytování (široký výběr) doporučujeme si zajistit na těchto odkazech:
Veškeré ubytovací zařízení:
rab-gyor-moson-sopron-madarsko.top-hotely.cz/ubytovani/
Další informace o lázních Győr: www.rab-gyor.cz

Další cíle možných výletů:
Fertőd (od Hegykő 6 km)
Sopron / Šoproň (od Hegykő 21 km)
Lázně Bükfürdő / Bukfurdo (od Hegykő 37 km)
Lázně Sárvár (od Hegykő 51 km)
Lázně Mosonmagyaróvár (od Hegykő 52 km)
Szombathely (od Hegykő 59 km)
Pannonhalma (od Hegykő 85 km)

Maďarské lázně Hegykő - volejte česky!

Informace mimo obsahu této stránky poskytujeme výhradně klientům, kteří si zajistili ubytování přes tyto stránky. Písemní kontakt přes menu E-mail. +36 30 680 2626
Vytvořeno službou VeresWeb/Webnode